ŘEBŘÍČEK OBECNÝ – Achillea millefolium L.

(  REBRÝČEK OBYČAJNÝ )

 

Vytrvalá, 30-60 cm vysoká bylina s přímými, nahoře větvenými lodyhami a s bílými nebo růžovými úbory v latách. Roste na suchých výslunných stráních, mezích a úhorech. Kvete od června do října. celá rostlina po rozemnutí příjemně siličně voní.

 

Květ řebříčku a nať řebříčku obsahují silně aromatickou silici, hořčinu achillein, třísloviny a pryskyřičné látky.

Droga patří mezi aromatická amara a používá se do čajových směsí na čištění krve, na posílení zažívacího ústrojí a jako prostředek stavící krev a dezinfikující.

 

Drogou je nať nebo květ.

         Má rozsáhlé využití v gynekologické praxi, snižuje bolestivost při menstruaci, upravuje její intenzitu. Působí jako dobré kloktadlo při zánětlivých afekcích v dutině ústní. Mírně snižuje krevní tlak. Působí proti nadýmání a zevně hojivě na všechny druhy ran.

 

 

Aplikace:

         Řebříček se užívá formou nálevu – 3 lžíce řezané natě na 1/2 l vody. Přelijeme vařící vodou a necháme 15 minut pařit. Popíjíme chladný velkými doušky, 1 šálek denně. ( Neužívat vysoké dávky a dlouhodobě. Během léčby je zakázán alkohol a černá káva. Prvním příznakem předávkování je omámení a bolest hlavy ).

         Užívá se při nechutenství, žaludečních křečích, plynatosti, při plicním onemocnění, proti kornatění tepen, při nachlazení, začínající chřipce a kašli.

 

 

Lázeň z 250 g řebříčku a 200 g máty peprné je účinná na posílení nervů, k dezinfekci a celkovému osvěžení těla. Tuto směs krátce povaříme ve 4 l vody a necháme vychladnout. Potom vlijeme do vanové lázně. Musí být mírně teplá, nejvýše 38°C. Po 20 minutách vystoupíme z lázně, mokré tělo zabalíme do prostěradla a na 1/2 hodiny ulehneme. Opakuje se 2x až 3x týdně.