MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ – Melissa officinalis L.

( MEDOVKA LEKÁRSKA )

 

Trvalka 40-60 cm vysoká. Kvete v červenci a srpnu drobnými bílými květy v úžlabí listových přeslenů. Před rozkvětem voní celá rostlina po citrónu, po odkvětu nepříjemně páchne.

 

Siličná droga s obsahem tříslovin a organických kyselin.

 

Uklidňující prostředek, působící zejména v oblasti trávicího traktu.

 

Sbírá se list nebo nať.

Droga posiluje centrální nervový systém. Účinkuje sedativně ( prostředek uklidňující centrální nervovou soustavu ) a spasmolyticky (prostředek proti křečovitým stahům a bolestem ), jako gastrosedativum (prostředek uklidňující trávicí trakt ) a kardiosedativum  (prostředek proti srdeční neuróze ).

Lze ji využít též proti migréně, pomáhá při nejrůznějších bolestech v břiše a v malé pánvi, při nadýmání, při průjmových infekčních chorobách, při menstruačních problémech a v klimakteriu.

Meduňková ALPA ( vyluhovat meduňku v ALPĚ, v poměru 1:5 asi 10 dní ), vtírána ráno a večer do nohou, výrazně osvěžuje studené nohy, zabezpečuje jejich dokonalejší prokrvení a prohřátí a zahání též únavu.

 

 

Aplikace:

         Při sólovém užití se aplikuje formou nálevu.

        

Kombinace:          s kozlíkem a chmelem – prostředek proti nespavosti

                                      s třezalkou a levandulí – příjemné gastrosedativum proti žaludeční neuróze

        

Extrakt – hrst rozmačkaných čerstvých listů meduňky zalijeme 1 l vína. Za tři dny procedíme a extrakt uchováme v uzavřené lahvi. Užíváme každé 2 hodiny 1 lžíci při neurose, nechutenství a žaludečním kataru.

 

Melisa patří pro svou příjemnou vůni připomínající citróny pravděpodobně k nejčastěji používaným fytopreventivům. Zvláště oblíbenou formou jsou tzv. karmelitské kapky, používané v prevenci nejrůznějších obtíží pramenících z nervové předrážděnosti. Do 1 litru 40-50 % alkoholu se dají tři hrsti suché meduňky, 1 plátek citronu a 3 čajové lžičky kořene anděliky. Maceruje se 10 dní, potom se scedí a dále se přidá 1 polévková lžíce koriandru, 1/2 polévková lžíce drcené pomerančové kůry, 3 kousky skořice, 3 hřebíčky, několik úlomků muškátového oříšku a sušená zrna z 1 rajského jablka. Po 48 hodinách se znovu zfiltruje a uloží ve tmě, chladu a suchu. Užívá se dle potřeby jednorázově 20-25 kapek, nebo dlouhodobě 3x denně 10-15 kapek. Kapky se mohou užívat i k masážím.

         Karmelitské kapky podle autorky Hoffmannové – promícháme 1/2 kg řezané sušené meduňkové natě, 20 g citrónové kůry, 10 g skořice, 10 g muškátového oříšku a zalijeme 1 litrem koňaku. Necháme několik dní stát. Potom přecedíme a slijeme do dobře uzavřené láhve. Užíváme 2-4 lžičky denně při žaludeční a střevní kolice, bolestech hlavy a nervové slabosti.