MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ – Thymus serpyllum L.

( MATERINA DŮŠKA )

 

Poléhavá keříčkovitá rostlina s drobnými nachově fialovými květy.

Nať mateřídoušky je silně aromatická, zvláště za slunného počasí. Obsahuje silici, hořčiny a třísloviny.

 

Mateřídoušková silice a v ní thymol účinkuje proti plísním a jiným kožním onemocněním způsobeným mykózami. Nať mateřídoušky je výborným prostředkem na odkašlávání.

 

Užitnou drogou je kvetoucí nať bez dřevnatých částí a kořenů.

         Rostliny nesmí být překvetlé, neboť mají málo listů a květy mají rezavou barvu. Při sběru odřezáváme kvetoucí nať nožem; nikdy ji nevytrháváme s kořeny, protože půda ulpělá na kořenech znečistí drogu.

         Horký nálev a odvar ve víně se pije při kataru průdušek, žaludečních křečích, nervové slabosti, migréně, závratích plynatosti a na pročištění krve.

 

Aplikace:

         Kvetoucí nať se aplikuje formou nálevu – 3 lžičky řezané suché natě přelijeme 1/4 l vařící vody a necháme 15 minut pařit. Scedíme a pijeme 2-3 šálky denně. Sladíme medem.

         Jinou užívanou formou je odvar ve víně – 2 lžičky řezané suché natě a 1/2 lžičky semene anýzu na 1/4 l vína. Necháme přejít varem a 15 minut ustát. Pijeme teplý, sladíme medem.

 

 

Odvar do koupele používáme k masáži na prokrvení pokožky, proti bolestem v zádech, revmatismu a k celkovému posílení nervů. 200 g natě mateřídoušky a 20 g řezaného listu máty peprné naložíme do 1/2 l kvalitního stolního oleje. Po 14 dnech slijeme, prolisujeme a podle potřeby používáme.