KOPŘIVA DVOUDOMÁ – Urtica dioica L.

( PŔHĽAVA DVOJDOMÁ )

 

Vytrvalá bylina 0,5 – 1,5 m vysoká. Květy jsou bledě zelené, samičí v dlouhých nicích květenstvích, samčí v krátkých vzpřímených latách. Listy i lodyhy jsou porostlé žahavými chlupy. Kopřiva roste na kyprých humusních půdách, v křovinách, na rumištích a neosázených místech. Kvete od června do října.

 

Droga obsahuje složitý komplex látek: vitamíny, organické kyseliny ( kyselinu mravenčí, křemičitou… ), flavonoidy, třísloviny, velké množství chlorofylu, silice a látky s fytoncidním účinkem.

 

Předmětem sběru jsou listy nebo nať bez zdřevnatělé spodní časti ( červen – říjen ).

         Suší se nejšetrněji ve stínu na lískách ve vrstvě nejvýše do 10 cm. Správně usušená droga má sytě zelenou barvu. Zapařená droga po usušení zčerná a je nehodnotná.

         Nať kopřivy působí močopudně, odstraňuje z těla škodlivé látky, hojí žaludeční vředy, posiluje nervy, tiší astmatické záchvaty, žlučníkové koliky a zvyšuje sekreci mateřského mléka. Příznivě ovlivňuje funkci jater a žlučníku a je vhodná proti některým kožním chorobám. Kopřivový čaj působí příznivě na cévy, na funkci ledvin, odstraňuje některé typy bolestí hlavy a podporuje růst vlasů. Chlorofyl, jehož je kopřiva kvalitním zdrojem, podporuje aktivitu fyziologických funkcí a zlepšuje látkovou výměnu.

 

 

Aplikace:

         Tinktura na růst vlasů – 1 lžíci směsi řezaných listů a kořene zalijeme 3 lžícemi alkoholu a necháme stát 14 dní na slunci v uzavřené sklenici. Potom profiltrujeme a zředíme ve 1/4 l vody. Tímto roztokem masírujeme vlasovou pokožku.

         Čaj ( odvar ) – 2 lžičky čerstvých nebo sušených řezaných listů necháme přejít varem ve 1/4 l vody. Na 10 minut odstavíme, scedíme a pijeme vlažný po doušcích, ráno a večer 1 šálek.

         Sirup – 250 g kopřivy + 1,5 l vody, krátce povařit, vyluhovat do rána, scedit, přidat dvojnásobné množství cukru a vařit do hustoty medu. Brát 3x denně 2 polévkové lžíce i více.

 

 

Kopřiva tedy působí jako:

Ø     diuretikum a metabolikum

Ø     mírné kardiotonikum

Ø     antidiabetikum

Ø     stimuluje enzymatickou činnost pankreasu

Ø     proti průjmům při chřipce a jiných virózách

Ø     hojí rány

Ø     harmonizuje funkci vaječníků

Ø     antiastmatikum

Ø     antirevmatikum

Ø     prostředek žlučopudný