HLUCHAVKA BÍLÁ – Lamium album L.

( HLUCHAVKA BIELA )

 

Vytrvalá bylina 20 – 40 cm vysoká s bílými pyskatými květy. Rozkvétají v lichopřeslenech postupně odzdola nahoru a mají příjemnou medovou vůni. Hluchavka bílá kvete od května do října. Roste hojně v křovinách, na rumištích a jako zahradní plevel.

 

Obsahuje slizové látky, třísloviny, saponiny, glykosidy a cukry, silice a organické kyseliny. Chuť květů je slizově nasládlá, ale po chvíli se na jazyku mění v hořkou. Působí protizánětlivě, svíravě, uklidňují a čistí krev.

 

Drogou jsou květní koruny bez kalichů ( květen – září ).

         Květy se nesmějí mačkat, protože snadno hnědnou. Musí se sušit rychle, s výhodou na prudkém slunci. Drogu lze uchovávat jen v dobře, takřka hermeticky uzavřených obalech, protože snadno přijímá vlhkost, hnědne a ztrácí účinnost.

         Hluchavkový květ poskytuje nálev barvy zářivého slunce. Hluchavkový čaj se pije při menstruačních poruchách ( nepravidelné, slabé menstruaci ) a bílém výtoku, při zánětu močového měchýře a močovodů, zánětu ledvin, proti nespavosti a chudokrevnosti. Vedle toho celkově mírně uklidňuje.

         Čaj rozpouští hleny, a proto se podává na odkašlávání při onemocnění dýchacích cest. Zevně se přikládají obklady na rány, křečové žíly, otoky a hemeroidy.

 

 

Aplikace:

         Z oficiálního hlediska nesmí být v květové droze přimíšen květ jiných druhů hluchavky ( žluté, nachové apod.). Lidové léčitelství pokládá všechny druhy hluchavky za rovnocenné. Podávání hluchavky prakticky nemá kontraindikací a může být i dlouhodobé.

         Čaj – 2 lžičky  sušených květů zalijeme v šálku vařící vodou. Necháme 15 minut pařit a popíjíme 2 šálky v průběhu dne.

         Odvar na studené obklady – 30 g sušených květů na 1 l vody, Krátce povaříme a necháme 10 minut ustát.

Na sedací koupele se používá 10 – 15 celých čerstvých rostlin. Připraví se asi 3 l nálevu a ten se vlije do připravené koupele.

         Tinktura – 5 lžic sušených květů zalijeme 1/2 l destilátu a necháme 10 dní stát v uzavřené láhvi. Občas protřepeme. Užíváme 10 – 20 kapek proti nespavosti.

         Rosol – 5 lžic sušených květů na 1 l vody. Vaříme 2 hodiny, přecedíme a necháme vychladnout. Přikládáme jako chladivé odklady.

 

Celá mladá nať se přidává do „krev čistících“ čajů pro jarní bylinné kúry, ale může se požívat i syrová, např. nasekaná nadrobno na chlebu s máslem.