DOBROMYSL OBECNÁ – Origanum vulgare L.

( PAMAJORÁN OBYČAJNÝ )

 

Až 0,5 m vysoká vytrvalá bylina s téměř růžovými nebo nachovými květy. Roste v křovinách, v ostružiní a na suchých kamenitých mezích.

 

Siličná droga s obsahem flavonoidů.

 

Antisepticky působící spasmolytikum ( prostředek proti křečovým stahům a bolestem ), upravuje trávení, uklidňuje.

 

Předmětem sběru je kvetoucí nať.

Nálev z drogy stimuluje trávení a používá se též při žaludečních a střevních chorobách. Usnadňuje odkašlávání, působí potopudně.

Droga se rovněž osvědčila jako gastrosedativum ( prostředek uklidňující trávicí trakt ), celkově mírně uklidňuje, působí antidepresivně (prostředek proti duševním depresím ), zlepšuje náladu a prohlubuje spánek. Působí též antisepticky a močopudně, podporuje jaterní činnost, snižuje revmatické bolesti. Má mírný účinek žlučopudný. Silice  má i účinky protiplísňové.

Je vhodná do aromatických koupelí, zvláště uklidňujících. Drogy se též používá k přípravě kloktadla při zánětu dásní. Působí též jako regulátor menstruace.

 

 

Aplikace:

         Obvyklé dávkování činí 10-15 g drogy na 400 ml nálevu, rozdělit na 3 dávky a pít před jídlem. Droga nemá výrazné vedlejší a nežádoucí účinky a je vhodná i pro dlouhodobé podávání.

 

 

V prevenci se využívá především příznivého a mírného působení dobromysli na psychiku. Droga je věrná svému názvu a její dlouhodobější, ale mírné užívání skutečně přináší „ dobrou mysl “.