BEZ ČERNÝ – Sambucus nigra L.

( BAZA ČIERNA )

 

Květ obsahuje hlavně silici, glykosidy, třísloviny a cholin. Plod především cukry, organické kyseliny, pektin, vitaminy A, B, C aj.

 

Květ působí především jako prostředek potopudný, plody jako analgetikum ( prostředek proti

bolesti ), antiflogistikum ( prostředek protizánětlivý ) a mírné laxans ( prostředky projímavé).

 

 

Užitou drogou je květ a plody, méně často listy, ojediněle i jiné části.

Květ působí potopudně a příznivě při infekčních chorobách. Současně má účinky protizánětlivé a podporuje vykašlávání. Působí příznivě na tonizaci a pružnost cév.

Plody mají využití především jako účinné analgetikum při bolestech kloubů a páteře. Působí též mírně projímavě.

 

 

Aplikace:

Květ se aplikuje formou nálevu, 3x denně sklenici; při infekčním onemocnění častěji menší dávky horkého nálevu, možno přisladit medem.

Čaj z květu pijeme teplý několik šálků denně jako prostředek potopudný, při nachlazení, začínající chřipce, rýmě, kašli a při horečce. Můžeme jej sladit cukrem, medem, jitrocelovým sirupem nebo pít přírodní.

 Slazený čaj je mírně projímavý. Můžeme jej pít i jako denní čaj, protože nemá vedlejší škodlivé účinky.

Chladný neslazený čaj popíjíme po doušcích při žaludečních nevolnostech, žaludeční a střevní kolice, žaludečních křečích, k uvolnění plynatosti, při žlučníkových obtížích, menstruačních a neuralgických bolestech a při migréně.

Vlažný neslazený čaj pijeme po šálcích proti zácpě, vysokému krevnímu tlaku, jako prostředek močopudný, při chorobách ledvinových a močového měchýře.

Vychlazený neslazený čaj pijeme po šálcích pravidelně jednu hodinu po jídle k upravení zažívacích poruch a jako prostředek mírně projímající. Slazený a horký má silnější projímavý účinek.

Vlažným odvarem kloktáme při bolestech v krku, vyplachujeme dutinu ústní při bolestivých nebo krvácejících dásních.

Teplý odvar držíme po douškách v ústech proti chrapotu, začínajícímu kašli, bolení v krku, obtížném odkašlávání, zánětu dásní, otoku dásní a při aftě.

Odvar používáme rovněž k inhalacím s roztokem kuchyňské soli, popřípadě samotný, při chrapotu, bolestech v  krku, zastydlé rýmě, zánětu průdušek a při zánětu nosních dutin.

Obklady z teplého odvaru ( též ve směsi s heřmánkovým odvarem ) přikládáme na vnější otoky, např. po vytržení zubů.

Šťáva z plodů se užívá zásadně sterilovaná nebo převařená, protože čerstvá může být příčinou nevolnosti. Dávkuje se  2–3x denně po 0,05 litru; chceme-li zdůraznit analgetické působení, je nutná příměs alkoholu v poměru 850 ml šťávy a 150 ml brandy, případně i přídavek cca 1 g/l kyseliny citrónové.

 

 

Horké koupele nohou v nálevu květu bezu černého jsou dobrým opatřením proti nemocem z nachlazení. Jejich aplikace je vhodná zejména při promoknutí, po delší chůzi v promočené obuvi apod. Dvě hrsti květové drogy se přelijí 2-3 litry vřelé vody a nálev se nechá zchladnout na 40°C, potom se přecedí do asi desetilitrové lázně; lázeň má trvat asi 1/4 hodiny a vstupní teplotu je třeba udržovat přiléváním horké vody.